Закон про використання касових апаратів в Україні в 2022 році

Війна, що точиться в Україні вже півроку, відтіснила в нашій свідомості всі проблеми, що раніше видавалися такими значущими: пандемію COVID-19, активні протести ФОПів проти обов´язкового введення касових апаратів… Та, попри війну, ці проблеми нікуди не зникли. Український бізнес повинен працювати, наповнюючи економіку держави для ведення виснажливої війни. Працювати, згідно наших законів, а значить, і згідно Закону про фіскалізацію бізнесу.

Молода компанія ООО “Технолоджик” спеціалізується на продажу сучасного торговельного електронного обладнання. Значний сегмент наших товарів – це різноманітне фіскальне обладнання. Але ж саме воно потрібно зараз більшості українських ФОПів, виходячи з вимог Закону України про РРО!

Трохи історії. Закон України про використання касових апаратів.

Саме так зазвичай називають в Україні цей закон, хоча насправді в ньому йде мова не тільки про касові апарати, а й про цілий ряд інших РРО (реєстраторів розрахункових операцій). Стаття №9 “Закону України про РРО” говорить, що до них відносяться:

 •  вже згадувані контрольно-касові апарати;
 • електронні контрольно-касові реєстратори;
 • комп´ютерно-касові системи;
 • вбудовані електронні контрольно-касові реєстратори;
 • електронні таксометри;
 • автомати з продажу товарів чи послуг, тощо.

Кожен РРО – це пристрій чи запрограмований комплекс, що реалізує фіскальні функції під час виконання платіжних операцій.

Закон, що зобов´язував українських ФОПів, платників єдиного податку, використовувати РРО, було прийнято ще восени 2019 року. Норми Закону мали запрацювати з 1 січня 2021-го. Та малий бізнес був зовсім не готовий до такого кроку: ні технічно, ні організаційно, ні психологічно. Ситуація відразу ж викликала величезний спротив у підприємців, що могло призвести до соціального вибуху. До того ж ситуацію ускладнила епідемія коронавірусу, і пов´язана з нею економічна криза. Тому вимоги Закону відтермінували, і декілька разів змінювали. Востаннє умова обов´язкового використання касових апаратів фізособами-підприємцями мала запрацювати з 1 січня 2022 року.

Та вже в кінці попереднього, 2021-го, в країні, а особливо в столиці, почалася справжня «революція ФОПів». На вулиці вийшли тисячі протестуючих, дійшло до серйозних сутичок.

Ситуація з нормами закону в 2022 році

Зважаючи на це, Верховна Рада вкотре приймає цілу низку законопроєктів, що мали б якось пом’якшити реакцію підприємницької спільноти на вимоги фіскалізації. Серед найважливіших нововведень:

 • до кінця поточного року звільнити ФОПи від штрафів за порушення, пов´язані з використанням РРО. При цьому обов´язковою умовою є встановлення РРО чи ПРРО (програмного РРО) до 1 лютого 2022 року.
 • тимчасово звільнити від обов´язкового використання РРО тих фізосіб-підприємців, хто займається роздрібною торгівлею в сільській місцевості. Правда, тут є певні виключення, про які мова піде пізніше.

Тут варто нагадати, що суми штрафів за порушення Закону про застосування РРО залежать від того, скільки незаконних операцій провів підприємець, платник єдиного податку. За першу операцію треба сплатити 100% від суми чеку, а за кожну наступну – по 150%.

Як бачимо, штрафні санкції надзвичайно серйозні! Тому потрібно чітко визначитись, кого ж вони стосуються?

Які підприємці підпадають під Закон про фіскалізацію?

Загалом в законі сказано, що він стосується підприємців-фізосіб другої, третьої та четвертої категорії, що працюють за принципом єдиного податку (спрощеної системи оподаткування). Але важливо зазначити, що ця норма справедлива лише для ФОПів, які здійснюють різноманітні готівкові та безготівкові розрахункові операції з кінцевими покупцями. Ті ж підприємці, що проводять розрахунки через банківські перекази (зазвичай це бізнес по типу В2В, коли розрахунки проводяться між юридичними особами) і надалі можуть проводити фінансові операції без використання реєстраторів.

Важливо! Державна податкова служба вважає, що в Україні тільки 10-15% відсотків ФОПів, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, підлягають під Закон про фіскалізацію.

Вище було сказано, що вимоги Закону не стосуються тих ФОПів, що займаються роздрібною торгівлею на селі. Але й тут ця умова не діє, коли:

 • підприємець торгує підакцизними товарами;
 • процес торгівлі йде в тому ж приміщенні, де паралельно продається підакцизний товар;
 • річний об´єм торгівлі перевищує 167 розмірів мінімальних зарплат;
 •  фізособа паралельно займається також інтернет-торгівлею;
 • сільська рада прийняла рішення про обов´язкове застосування Закону про РРО на своїй території.

Отже, закон про фіскалізацію обов´язковий для досить багатьох груп підприємців:

 • працюючих в сфері роздрібної торгівлі;
 • зайнятих в сфері послуг та громадського харчування;
 • турагенцій та туроператорів;
 • магазинів вживаного одягу;
 • інтернет-магазинів;
 • представників готельного бізнесу, тощо.

Перелік тих груп ФОПів, яким дозволяється не використовувати РРО чи ПРРО, можна знайти у Статті 9 «Закону України про РРО».

Важливо! Зараз, під час дії військового стану, всі норми Закону залишаються дійсними. Але застосування штрафних санкцій за його порушення призупинено, поки не буде скасовано військовий стан. Виключенням є порушення, що виникли під час реалізації підакцизних товарів.

Ви – підприємець, який підпадає під дію Закону про фіскалізацію. Який РРО чи ПРРО вам вибрати?

Вибір потрібного обладнання залежить, головним чином, від специфіки вашого бізнесу та його масштабів. Ось, до прикладу, проста табличка, що допоможе при виборі.

Зазначимо, що в асортименті нашого інтернет-магазину ви знайдете найрізноманітніші види РРО чи програмних РРО, що входять до Держреєстру РРО України. Серед популярних груп:

 • портативні касові апарати;
 • вбудовані фіскальні реєстратори для терміналів;
 • мобільні (портативні) фіскальні реєстратори;
 • стаціонарні фіскальні реєстратори.
YJHcTX6xND2WGcKTudJ8hEabUBWUq0VVNUfnelCDoJUXn28_hR82FV64inGu3_BVJksAzHu3w_s6zWc9Esxp6emE57jwutc6joH4UGmsirnuxkOrSpYoe96sOFushlrPH8ApdB7B38Bsj4-d

Наші фіскальні електронні прилади від різних вітчизняних та світових виробників відповідають всім сучасним вимогам. Їхній асортимент відзначається широкими технічними параметрами та високою надійністю роботи.

Ваша мета – відповідати всім вимогам «Закону України про РРО», та не мати жодних проблем з податковою службою? Тоді фіскальне обладнання від Technologic – саме той вибір, який вам потрібен!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *